יום שני, 23 במרץ 2020

Epistemonikos - מה ששווה לדעת

Epistemonikos Foundation הוא ארגון ללא כוונת רווח שמטרתו להנגיש מידע מדעי אמין למקבלי ההחלטות בתחום הבריאות. זאת על ידי פיתוח כלים מתקדמים לחיפוש וסינון מידע. המילה היוונית  Epistemonikos משמעותה דברים ששווה לדעת, או באנגלית (זה נשמע יותר טוב) - "What is worth knowing".  הקרן  נוסדה בשנת 2009 על ידי גבריאל ראדה, רופא במקצועו, ודניאל פרז, מדען מחשבים, שניהם מצ'ילה.
על קיומו של המאגר למדתי מפלטפורמת 2DSearch המאפשרת חיפוש בו באמצעותה. ועליה כתבתי בנפרד.

https://www.epistemonikos.org/en/

Epistemonikos database

בשנת 2012 הושק הכלי המרכזי של הקרן, Epistemonikos database, שהפך להיות המאגר הגדול ביותר בעולם לסקירות שיטתיות בתחום הבריאות, עם מעל 300 אלף סקירות נכון להיום. לשם השוואה, מאגר Cochrane, הידוע גם כן כמאגר של סקירות שיטתיות בתחום הרפואה, מכסה כ - 8000 סקירות נכון להיום. Cochrane ו - Epistemonikos Foundation עובדים בשיתוף פעולה מסוף  שנת 2016. ניתן לציין בהקשר זה גם את המאגר הקנדי  Health Evidence הכולל מעל 6000 סקירות שיטתיות בתחום בריאות הציבור. למידע נוסף על מאגר זה לחצו כאן
בנוסף לסקירות שיטתיות ניתן למצוא ב- Epistemonikos גם סקירות על סקירות (overviews of reviews) ומחקרים ראשוניים (primary studies). כמו כן, המאגר כולל תרגום של הכותרת והאבסטרקט של המאמרים הכלולים בו, על מנת לאפשר חיפוש בשפות שונות. השפות הקיימות במאגר בנוסף לאנגלית: ערבית, סינית, הולנדית, גרמנית, צרפתית, איטלקית, פורטוגזית וספרדית.

מקורות המידע ושיטת החיפוש של Epistemonikos database

המאמרים המופיעים ב - Epistemonikos מקורם בעשרה מאגרי מידע אלקטרוניים, בהם Cochrane - Pubmed -EMBASE - CINAHL- PsycINFO. את סינון המאמרים על פי הקריטריונים שנקבעו עושים הן אנשי מקצוע השותפים לתהליך והן מחשבים. את תהליך הסינון המפורט המעודכן ניתן לראות כאן. פירוט מלא על מקורות המידע והקריטריונים לכניסה למאגר ניתן לראות כאן. בהרשמה לחשבון אישי במאגר, שיתאים גם לכלים נוספים של Epistemonikos Foundation שיפורטו בהמשך, ניתן לשמור מאמרים מועדפים (בתצוגה של מאמר בודד) וחיפושים (מהחיפוש המתקדם בלבד). המאגר מאפשר גם הורדת קבצים מסוג RIS לתוכנות לניהול ציטוטים.

(L·OVE (Living Orveview of the Evidence


https://iloveevidence.com/index.html

כלי נוסף של Epistemonikos Foundation, שפיתוחו החל בשנת 2016, נקרא L·OVE, ראשי התיבות של Living Orveview of the Evidence. כלי זה אוסף מאמרים לפי נושאים מתוך המאגר של Epistemonikos database, מארגן את החומר בפורמט של  PICO ומעדכן את האוספים באופן שוטף. PICO הם ראשי תיבות של 
Patient, Population or Problem
Intervention
Comparison
Outcome
ניתן לבחור בנושא הרצוי בגלישה בתוך הרשימה או לפי נושאים, וכן ניתן לחפש נושא. הנושאים הם מוכנים מראש ולא ניתן ליצור נושאים לפי בחירה. לאחר בחירת הנושא מסננים את התוצאות באמצעות מונחי ה - PICO המוצעים. בלחיצה על הלב המצוי ליד שם הנושא ניתן לקבל עדכונים על מאמרים חדשים המוספים לנושא. לשם כך יש להרשם לחשבון אישי, עם אותם פרטי משתמש של כל אחד מהכלים האחרים של Epistemonikos Foundation אם כבר נרשמתם. השימוש בחלק זה של הכלי הוא חינמי. אם תרצו דו"ח מפורט יותר כבר תצטרכו לשלם.

 PDQ-Evidence

כלי נוסף מבית Epistemonikos Foundation הוא PDQ-Evidence. מטרתו העיקרית של כלי זה היא איתור מידע הקשור לקבלת החלטות במערכות בריאות. הוא כולל מאמרים מתוך מאגר  Epistemonikos database, אך רק אלה שעונים לקריטריונים שלו. נכון להיום הוא מכסה כ - 5000 מאמרים. יתרונו הוא כמובן במיקוד שלו בנושא מערכות בריאות, אך החלק הטוב ביותר הוא משמעות שמו :
 PDQ (“pretty darn quick”)-Evidence.
גם כאן ניתן לשמור מאמרים וחיפושים בהרשמה לחשבון אישי (פרטי משתמש זהים ליתר הכלים של Epistemonikos Foundation). 

לסיכום

Epistemonikos database, L·OVE, PDQ-Evidence הם שלושת הכלים העיקריים הפתוחים לציבור  של Epistemonikos Foundation. כלים נוספים ניתן לראות כאן. נראה ש - Epistemonikos Foundation משקיעים מאמץ רב ביצירת כלים איכותיים, משולבים בטכנולוגיה מתקדמת וידע אנושי, לטובת קבלת החלטות מיטבית ברפואה. זמינותם של הכלים לכל דורש מאפשרת לכל מי שעוסק בתחום להשתמש בהם באופן שוטף. מומלץ לנסות! וברוח הזמן, ניתן גם למצוא מידע על Covid-19 במאגרים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה