יום שלישי, 22 באוגוסט 2017

לחפש כמו המקצוענים: אסטרטגיות חיפוש בקליק

אנשי מקצוע בתחום הרפואה מתמודדים עם שתי בעיות עיקריות בכל הקשור לחיפושי מידע:

1.מחסור בזמן.
2.קבלת תוצאות רבות בכל חיפוש, המקשה להגיע לתוצאות רלוונטיות במהירות (ראה סעיף 1).

בספריה הלאומית לרפואה בארה"ב יודעים את זה, ולכן יצרו עבור המשתמשים שאילתות חיפוש מוכנות מראש. מדובר בדרך כלל בשאילתות מורכבות מאוד, שנבנו בידי מומחים לדבר. אולם עבורנו המשתמשים, לא מדובר על יותר מאשר הוספת מילות המפתח הרלוונטיות לנו וחיפוש באמצעות קליק אחד או שניים. תוצאות החיפוש הן ממוקדות ונותנות מספר קטן יחסית של מאמרים איכותיים ורלוונטיים.


תמונה מספר 1. חיפושים מוכנים מראש בפאבמד


איפה נמצאים החיפושים המוכנים מראש?

קישור לחיפושים המוכנים מראש ניתן למצוא בדף הבית של פאבמד, בטור האמצעי תחת PubMed Tools.
בתמונה מספר 2 ניתן לראות את הקישורים מודגשים בצהוב: Clinical Queries ו - Topic-Specific Queries בדף הבית של פאבמד.


תמונה 2. קישור לחיפושים המוכנים מראש בדף הבית של פאבמד

Clinical Queries

עמוד הבית של PubMed Clinical Queries מציע חיפשים מוכנים מראש עבור קלינאים וחוקרים בשלוש קטגוריות: מחקרים קליניים, סקירות שיטתיות וגנטיקה רפואית. מכניסים את מילות החיפוש הרלוונטיות בחלונית החיפוש בראש הדף, ומקבלים שלושה טורים של תוצאות. בכל טור מוצגות מספר תוצאות מובילות, ועל מנת לראות את כל התוצאות יש ללחוץ על see all המופיע מתחת להן. אם רוצים לראות מהי אסטרטגיית החיפוש שבוצעה ניתן ללחוץ על filter information בתחתית כל טור (תמונה 3). 
סקירות שיטתיות Systematic Reviews ניתן לראות בטור האמצעי. 
בטור השמאלי יופיעו Clinical Study Categories. בטור זה ניתן לשנות את קטגוריות והיקף החיפוש לפי הצורך. ברירת המחדל היא קטגוריית מחקר של טיפול, וחיפוש בהיקף רחב. ניתן לשנות לקטגוריות מחקר נוספות כמו אבחון או פרוגנוזה, ולהיקף חיפוש צר. 
הטור הימני עוסק בגנטיקה רפואית וגם בו ניתן לשנות את נושאי החיפוש לפי הצורך.

תמונה 3. עמוד הבית של Clinical Queries


Topic-Specific Queries

עמוד הבית של Topic-Specific Queries מציג את רשימת החיפושים המוכנים מראש לפי נושאים הקיימים בפאבמד. חלקם אסטרטגיות חיפוש מוכנות מראש, חלקם פילטרים לסינון התוצאות וחלקם ממשקי חיפוש שונים מהחיפוש הרגיל באמצעות פאבמד.

הרשימה מחולקת ל - 4 קטגוריות, נתרכז בשתיים הראשונות והשימושיות ביותר:

1. Clinicians and Health Services Researchers Queries

Clinical Queries שפגשנו בסעיף הקודם מופיע בראש קטגוריה זו, וניתן לגשת אליו גם מכאן. זוהי למעשה דוגמה לממשק חיפוש אלטרנטיבי לפאבמד. עוד בקטגוריה זו ניתן למצוא חיפושים העוסקים ברשומה הרפואית האלקטורונית (Electronic Health Records), בהשוואת יעילות טיפולים שונים (Comparative Effectiveness Research)  ובאיכות טיפול לעומת עלות (Health Services Research (HSR) Queries). 
שימושי במיוחד בקטגוריה זו הוא הקישור לחיפושים המובנים של הפרוייקט Healthy People 2020. זהו פרוייקט של הממשל האמריקאי שהציב מטרות בתחומי בריאות שונים. על כל מטרה ומטרה של הפרוייקט הוכן חיפוש מובנה הניתן לשימוש. נושאים שימושיים בתחום התזונה בפרוייקט הם למשל Nutrition and Weight Status או Food Safety. תחת כל קטגוריה (תמונה 4) יש פירוט המטרות שהוצבו. מימין לכל מטרה יש קישור לפירוט המלא שלה, ומשמאל לה קישור לחיפוש הרלוונטי בפאבמד. לאחר שעוברים לפאבמד ניתן לבצע שינויים באסטרטגיית החיפוש המופיעה בחלונית פרטי החיפוש, למשל למחוק את ההגבלה לארה"ב בלבד אם רוצים להרחיב את החיפוש לאזורים נוספים (תמונה 5).

תמונה 4. דוגמה לפירוט המטרות בנושא בטיחות מזון והקישורים לפירוט המלא של המטרה (מימין) ולחיפוש המובנה מפאבמד (מצד שמאל).

תמונה 5. חיפוש מובנה בפאבמד. ניתן למחוק או להוסיף מלים בחלונית פרטי החיפוש.

2. Subjects

החיפושים לפי נושאים הם למעשה פילטרים של פאבמד המצמצמים את החיפוש במאגר לפי נושאים שונים. ניתן לבצע את החיפוש לפי נושאים גם ישירות מדף הבית של פאבמד בעזרת הפילטרים המופיעים משמאל לאחר ביצוע חיפוש כלשהו. בין הנושאים ניתן לראות למשל את מחלת הסרטן, תוספי תזונה, רפואה משלימה ועוד.
לחיצה על הקישור עם שם הנושא בצד שמאל (תמונה 6) תעביר אתכם ישירות לפאבמד עם הוספה אוטומטית של הפילטר הנבחר. אם אתם רוצים להתרשם ממורכבות החיפוש היוצר את תת הנושאים הללו תוכלו ללחוץ על הקישור מימין לפילטר. כאן למשל האסטרטגייה היוצרת את תת הנושא תוספי תזונה.


תמונה 6. פילטרים לפי נושאים


למידע נוסף ניתן גם לצפות בסרטון הבא העוסק בדיוק בנושא זה


  • לסרטון המלא (49 דקות) Saving Time with PubMed Subject-Specific Queries
  • מבוא - עד דקה 6
  • Clinical Queries - מדקה 6 עד 10:18.
  • Topic-Specific Queries - מדקה 10:19 עד 16:59.
  • Subjects מדקה 17:00 עד דקה 22:37.
  • מקורות נוספים מדקה 22:38 עד דקה 29:52 , כולל על חיפושים מוכנים מראש דרך נושאים ממדליין פלוס, טוקסנט ואוספים של עיתונים.
  • חיפושים מובנים בפאבמד מאתרים אחרים, כולל מ-  ClinicalTriaels - מדקה 29:53 עד הסוף.

ולסיכום: חיפושים מוכנים זה פשוט מגניב! נסו ותהנו :)תגובה 1: