יום רביעי, 2 בדצמבר 2015

שששקט... כאן לומדים (בחינם) ברשת

בעידן האינטרנט, ניתן לקבל השכלה כמעט בכל נושא שתרצו, ממיטב מוסדות הלימוד, בחינם ובלי לצאת מהבית. אתרים רבים מציעים קורסים ממגוון אוניברסיטאות ברחבי העולם. ברוח התקופה, ניתן בדרך כלל להרשם לאתרים אלה באמצעות חשבונות שונים של הרשתות החברתיות, בעיקר פייסבוק וגוגל, וכן להשתתף בקורסים באמצעות אפליקציות למכשירים ניידים (אנדרואיד ואפל). להלן סקירה של מספר אתרים מרכזיים בתחום, כל שנותר הוא לבחור קורס ולהתחיל ללמוד!

תואר מקוון

האתר נבנה ע"י אביבה גרבורג כפרוייקט גמר בלימודי מידענות וניהול מידע מכללת בית ברל, במטרה לסקור, לבדוק , לבקר וליידע על החברות המציעות קורסים אקדמאים מקוונים בחינם. על אף שמו, באתר מידע מרוכז על מגוון קורסים, לא רק לקבלת תואר. ניתן למצוא מידע  על אתרי לימודים (דוגמת קורסרה ו - edX), אוניברסיטאות המציעות קורסים אונליין בחינם, וכן אתרים ישראליים העוסקים בתחום. באתר של המידען עמי סלנט, המופיע כאן גם כן,  ניתן ללמוד עוד על הנושא, למשל בפוסטים על למידה מקוונת.

coursera

האתר קורסרה מספק גישה אונליין לקורסים ממיטב האוניברסיטאות ברחבי העולם. נכון להיום, שותפים בקורסרה 138 מוסדות לימוד מ -28 מדינות, המציעים 1493 קורסים, אותם לומדים יותר מ - 16 מליון איש. חברת קורסרה נוסדה בשנת 2012, ובין מקימיה גם דפנה קולר, בוגרת האוניברסיטה העברית. מוסדות אקדמיים מישראל השותפים בקורסרה הם האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב והטכניון. 
השימוש באתר דורש הרשמה (בחינם), אפשר באמצעות חשבון הפייסבוק. ניתן להשתתף בקורסים גם באמצעות אפליקציות לאנדרואיד או אפל.
מרבית הקורסים באתר הם בחינם, אך על מנת לקבל תעודה הכרה בהשתתפות יש צורך בתשלום.
ניתן לאתר קורסים מתאימים באמצעות גלישה בקטלוג, או בעזרת מנוע החיפוש. ניתן גם להעזר ב -Directory (תמונה 1). באתר קטגוריה מיוחדת לקורסים בתזונה , וכן מגוון קורסים בנושאים שימושיים כמו אומנות הדיבור לפני קהלתמונה 1.קורסרה: התמצאות


edX

האתר edX נוסד אף הוא בשנת 2012, על ידי האוניברסיטאות הארוורד ו - MIT. שותפים בו למעלה מ -85 גופים ברחבי העולם, וניתן ללמוד בו למעלה מ -650 קורסים. גם כאן ניתן למצוא קטגוריה מיוחדת לקורסים במזון ותזונה, ביניהם למשל על מדע ובישול מאוניברסיטת הארוורד. 


Class Central

אתר  המרכז אלפי קורסים ממקורות שונים. באתר לא פחות מ -63 קורסים בקטגוריה Nutrition & Wellness ואפילו 3 קורסים בעברית בנושאים שונים (מתוך קורסרה). למידע נוסף לחצו כאן

תמונה 2. Class Central


The James Randi Educational Foundation

הקרן נוסדה בשנת 1996 על מנת לסייע לציבור להבחין בטענות פסאודו מדעיות ולהתגונן בפניהן. הקרן מציעה מספר קורסים בתחום, האחרון שבהם שפורסם השבוע נקרא Science Based Medicine. הקורס מורכב מ -10 הרצאות וחומרים נלווים. לקורסים נוספים של הקרן לחצו כאן

קורסים בגסטרו

באתר של הארגון UEG, או United European Gastroenterology, ניתן למצוא קורסים חינמיים בנושאים שונים בגסטרו. על מנת להשתתף יש להרשם לאתר. לפרטים נוספים לחצו כאן.

עדכונים מקצועיים מהאתר Today's Dietitian

האתר Today's Dietitian מאפשר גישה חינמית להרצאות וקורסים באדיבות התמיכה של גופים שונים. למידע נוסף לחצו כאן.


70 המקורות הטובים ביותר לקורסים חינמיים ברשת

עוד לא מצאתם קורס כלבבכם? במאמר הבא מוצגים 70 מקורות מומלצים לקורסים חינמיים ברשת. אחד מהם בוודאי יענה על הדרישות... :) ואם לא: להלן רשימה של 37 מקורות מומלצים ברשת ללמוד בהם משהו חדש. עוד מקורות ששווה לבדוק: האקדמיה הוירטואלית של מייקרוסופט, קורסים מבית גוגל  והקורסים של Lynda (חברת בת של לינקדאין). 


לימודים פוריים!

4 תגובות: