יום שלישי, 13 ביוני 2017

מחקרים קליניים לכל דורש

מחקרים קליניים הם חלק בלתי נפרד מרפואה מבוססת עובדות. אתר ישראלי חדש מרכז את כל המחקרים הקליניים הנערכים בישראל. אתרים נוספים, בינ"ל, בהם ClinicalTrials.gov הותיק, העומד לפני מתיחת פנים בהמשך החודש, ו - OpenTrials, שסיים לאחרונה את השלב הראשון של פיתוחו. 

חדש! אתר המחקרים הקליניים בישראל

בראשית חודש יוני 2017 הושק המאגר הדיגיטלי של מחקרים קליניים בישראל.
המאגר, המופעל ומתוחזק המתוחזק על ידי משרד הבריאות, מכיל מידע אודות המחקרים הקליניים שנערכים במרכזים הרפואיים השונים בישראל. במאגר ניתן למצוא מגוון רחב של מחקרים קליניים שבוחנים התערבויות למחלות ומצבים בריאותיים שונים. כל המחקרים המוצגים במאגר אושרו על ידי ועדות הלסינקי. המידע על המחקר שמוצג במאגר כולל פירוט על המחלה/מצב רפואי, ההתערבות שנבדקת, האופן בו נערך המחקר, קריטריונים להכללה/אי הכללה במחקר וכן את רשימת המרכזים בהם נערך המחקר ופרטי יצירת קשר באמצעותם מטופלים המבקשים להשתתף במחקר יכולים לבדוק את התאמתם ולקבל פרטים נוספים. באתר לא מתפרסמות תוצאות מחקרים.
באתר יש שדה חיפוש, ואת התוצאות ניתן למיין לפי תאריך אישור המחקר או תאריך עדכון הנתונים, וכן לסנן לפי מרכז רפואי, תחום רפואי, מצב רפואי, סטטוס, גיל, אזור גאוגרפי, סוג מוצר ומוצר המחקר.
להודעה המלאה של משרד הבריאות על פרסום המאגר לחצו כאן.
בדיווח על האתר החדש מחדשות ערץ 2, שהועלה בדף הפייסבוק של משרד הבריאות, ניתן לצפות כאן. על פי הדווח נערכים בישראל בכל שנה כאלף מחקרים קליניים. נכון להיום רשומים באתר 219 מחקרים.


תמונה 1. אתר המחקרים הקליניים, משרד הבריאותאתרים לחיפוש מחקרים קליניים ברחבי העולם

האתר הישראלי מצטרף לאתרים בינ"ל המרכזים מידע על מחקרים קלינייים מרחבי העולם, כולל מישראל.

 

ClinicalTrials.gov

אתר המרכז מחקרים קליניים המתקיימים בארצות הברית ובכל רחבי העולם. האתר קיים משנת 2000, והחל משנת 2008 מתפרסמות בו גם תוצאות חלק מהמחקרים. נתונים על הפריסה הגאוגרפית וסך כל המחקרים באתר נכון ליוני 2017 ניתן לראות בתמונה 2.


תמונה 2. פריסה גאוגרפית וסך כל המחקרים באתר (יוני 2017) ClinicalTrials.gov


חיפוש מחקרים באתר ClinicalTrials.gov

ניתן לבצע חיפוש פשוט או מתקדם. אפשרות חיפוש שימושית היא חיפוש לפי נושאים, שם אפשר לחפש לפי קטגוריות, בינהן למשל תזונה ומחלות מטבוליות. נושאים נוספים שימושיים לחיפוש הם תוספי תזונה, תרופות ואזורים, ביניהם ישראל. אופציה שימושית נוספת היא הרשמה לעדכוני RSS על תוצאות החיפוש. מידע נוסף על עדכוני RSS קראו כאן
הדרכות אינטראקטיביות ווובינרים על ClinicalTrials.gov ניתן לראות כאן בקישור
קישור ישיר לאתר קיים בדף הבית של פאבמד תחת More Resources
מידע נוסף על מחקרים קליניים מאתר ה - FDA, המתייחס לצורך בשילוב מוגבר של מיעוטים במחקרים קליניים, כולל נשים (האם נשים הן מיעוט? תוספת שלי). למידע מצורף גם וובינר נוסף אודות ClinicalTrials.gov.

עדכון לאתר

בתאריך 19.6.17 יושק האתר עם עיצוב חדש ומשופר, שיכלול התאמה למכשירים ניידים, ושיפורים בממשק החיפוש ודף התוצאות. פירוט על כל השינויים הצפויים ניתן לקרוא כאן. בגרסת הבטא של האתר החדש ניתן לגלוש כאן

OpenTrials

OpenTrials  הוא אתר נוסף, ששם לו למטרה לרכז את כל המידע הקיים בעולם באופן חופשי על מחקרים קליניים כפי שמדווחת ד"ר יפה אהרוני בבלוג שלה. האתר מבוסס על מידע מ ClinicalTrials.gov וממקורות מידע נוספים . כעת בגרסת בטא. השלב הראשון של הפיתוח הסתיים באפריל 2017, וכעת מגייסים מימון לשלב השני.  עדכונים נוספים ניתן לקבל בבלוג של האתר.


תמונה 3. https://opentrials.net/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה