יום שבת, 28 באפריל 2018

אוכל למחשבה: מקורות מידע בנושא תזונה

אוכל למחשבה: הוובינרים

וובינר שנערך לאחרונה על ידי הרשת הלאומית של הספריות הרפואיות בארצות הברית National Network of Libraries of Medicine הוקדש כולו למקורות מידע בתחום התזונה. הוובינר עסק ברובו במקורות מידע המתאימים גם לציבור הרחב מהאתרים של USDA, FDA ו - CDC. אולם עשר הדקות האחרונות של הוובינר הוקדשו למידע עבור אנשי מקצוע.
זוהי הפעם השניה שבה הוובינר מתקיים. הפעם האשונה היתה ביולי 2017, בה התקיים הוובינר בשני חלקים של שעה כל אחד. החלק הראשון עסק במקורות המתאימים גם לציבור הרחב, והחלק השני עסק במקורות המתאימים בעיקר לציבור אנשי המקצוע, בהרחבה רבה יותר לעומת הוובינר האחרון.
בחלק המוקדש לאנשי מקצוע ניתן דגש על מקורות למידע סטטיסטי בתזונה, חיפוש בפאבמד בנושאי תזונה בעזרת MeSH ובעזרת שאילתות מובנות, סקירות שיטתיות בנושאי תזונה ומנוע החיפוש PubAg.


אוכל למחשבה: הוובינר

אוכל למחשבה: האתר

בנוסף לוובינרים, רוכזו כל מקורות המידע עם הקישורים הרלוונטיים באתר מיוחד המאפשר גישה נוחה לכל האתרים שהוזכרו בסרטונים. ניתן גם להוריד את המצגת באתר הקורס. עוד ניתן לראות באתר הקורס כי מחזור נוסף צפוי בנובמבר 2018.

מקורות מידע נבחרים 

שאילתות מובנות בפאבמד

בפאבמד קיימות מגוון שאילתות מוכנות מראש, כפי שגם הרחבתי בנושא בעבר. שאילתות כאלה בנושאי תזונה ניתן למצוא תחת Healthy People 2020 Structured Evidence Queries 
(גישה מדף הבית של פאבמד ← Healthy People 2020 ← Topic-Specific Queries ).
נושאים רלוונטיים במיוחד הם למשל Food Safety ,Nutrition and Weight StatusDiabetes.

מקורות מידע של הספריה הלאומית לחקלאות National Agricultural Library

אוספים דיגיטליים

באתר של הספריה הלאומית לחקלאות קיימים מספר אוספים דיגיטליים מעניינים מאוד. הגישה לאוספים היא מתפריט האוספים שבדף הבית של הספריה. בתחום התזונה ניתן למנות את האוסף הדיגיטלי ההיסטורי של המלצות התזונה האמריקאיות. באוסף קיימים למעלה מ - 900 פריטים, וניתן לגלוש לפי נושאים או לבצע חיפוש.
בנוסף קיימת באוסף אינפוגרפיקה המציגה פרסומים היסטוריים בנושא כולל רשימת מקורות.
בין האוספים ניתן למצוא גם אוסף היסטורי בנושא חקלאות אורגנית, ואוסף של פרסומים מדעיים של חוקרי משרד החקלאות. אוסף זה כלול גם במנוע החיפוש PubAg. 

PubAg

PubAg  הוא מנוע החיפוש של ספריית משרד החקלאות בנושאי חקלאות. הוא כולל מאמרים של חוקרי המשרד בטקסט מלא, וכן ציטוטים של יותר ממליון וחצי מאמרים בתחום. בין הנושאים המכוסים במאגר גם תזונה, בטיחות מזון ואיכות מזון. מידע נוסף ניתן לראות כאן

מרכז מידע בנושא מזון ותזונה 

המרכז כולל גישה לאין ספור מקורות מידע איכותיים בנושאי תזונה ומזון, ביניהם להמלצות התזונה העדכניות, מחשבון DRI לאנשי מקצוע, מאגר המידע של ערכים תזונתיים של ה - USDA ועוד ועוד...


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה