יום שישי, 22 במרץ 2019

רואים תוצאות (חלק 3) - מדע בממשל


https://www.science.gov/

בפרקים הקודמים של הסדרה "רואים תוצאות" ראינו שני אתרים, מדעי ושאינו מדעי, המציגים את תוצאות החיפוש בהם בצורה ויזואלית. בפרק השלישי נציג את פורטל המדע של הממשל האמריקאי ומה הוא מציע, כולל הצגת תוצאות ויזואלית.

האתר Science.gov הוא אתר מיוחד של הממשל האמריקאי, המהווה למעשה פורטל המרכז את כל האתרים העוסקים במדע בממשל. האתר, הקיים כבר משנת 2002, מכסה מידע מ - 13 רשויות פדרליות, בהן משרד החקלאות, משרד החינוך ומשרד הבריאות (הספריה הלאומית לרפואה). רשויות אלה כוללות מעל 60 מאגרי מידע, מעל 2200 אתרים ומעל 200 מליון דפי אינטרנט. המידע כולל בין היתר מאמרים בטקסט מלא, ציטוטים וקובצי מולטימדיה. שיתוף הפעולה בין הרשויות באתר מאפשר למשתמשים לחפש מידע מדעי מבלי שיצטרכו לדע איזו רשות מימנה אותו.
Science.gov הוא גם תרומתה של ארה"ב לפרוייקט WorldWideScience.org, הכולל מעל 100 מאגרי מידע ו -  500 מליון דפי אינטרנט מאתרי מדע של מעל 70 מדינות ברחבי העולם, ומאפשר חיפוש במגוון שפות. האתר ציין בשנת 2018 עשור לקיומו.

הרשויות השותפות לפורטל Science.gov

חיפוש באתר

ניתן לבצע באתר חיפוש רגיל או מתקדם מתיבת החיפוש שבדף הבית כמוצג בתמונה.

תיבת החיפוש: רגיל או מתקדם

לאחר ביצוע חיפוש רגיל ניתן לעבור לחיפוש המתקדם על פי הצורך בלחיצה על המילה Search  שבפינה הימנית העליונה של דף תוצאות החיפוש. היתרון הגדול של החיפוש המתקדם הוא היכולת לבחור באילו אתרים בדיוק יתבצע החיפוש, ובכך להגיע לתוצאות מדוייקות יותר. באמצעות החיפוש המתקדם גם ניתן לראות למעשה את כל מאגרי המידע המכוסים על ידי האתר. להלן בתמונה הרשימה המלאה, עם פירוט על אתרים בנושאי רפואה וחקלאות ומזון.

פירוט מאגרי המידע כפי שמופיע בחיפוש המתקדם

בחיפוש ניתן להשתמש, בדומה למרבית מנועי החיפוש, באופרטורים הבולייניים AND, OR, NOT, בסוגריים, מרכאות וכוכבית/סימן שאלה לחיתוך המילה בסופה. מידע מפורט על כך, וכן על הדרכים לצמצם את תוצאות החיפוש, ניתן למצוא כאן.

הצגת התוצאות בצורה ויזואלית

כלי יפה ושימושי באתר הוא האפשרות להצגת תוצאות החיפוש בצורה ויזואלית. צורת הצגה זו מאפשרת צמצום התוצאות בצורה קלה להגעה למידע המבוקש. לקבלת התוצאות בצורה ויזואלית, יש ללחוץ על המילה Visual לאחר ביצוע החיפוש כמוצג בתמונה:

מעבר לתצוגת התוצאות באופן ויזואלי


לאחר בחירת האפציה של תצוגה ויזואלית מתקבל עיגול צבעוני המחולק לנושאים ותת נושאים. התצוגה הויזואלית היא אינטראקטיבית, ובלחיצה על כל פלח יוצגו התוצאות הרלוונטיות. דוגמה לכך מוצגת בתמונה הבאה. הסבר על הדרך בה מוצגות תוצאות החיפוש, בצורת טקסט ובצורה ויזואלית, באמצעות כלי שנקרא Explorit, ניתן לקרוא כאן.


תוצאות חיפוש בצורה ויזואלית ב - https://www.science.gov/

כלים שימושיים

ייצוא התוצאות

ניתן לייצא את תוצאות החיפוש הרצויות לתוכנות לניהול ציטוטים על ידי בחירת המאמרים הרצויים (סימון החלונית הקטנה ליד כל מאמר) ולאחר מכן לחיצה על "הספריה שלי" בצדו הימני העליון של המסך. בספריה שלי ניתן להוריד קובץ RIS או ליצא ישירות לתוכנות שונות לניהול ציטוטים כגון Mendeley.

יצירת התראות

ניתן ליצור התראה על כל חיפוש מדף התוצאות  על ידי לחיצה על Create new alert from this search המופיע בראש דף התוצאות, או בלחיצה על אייקון ההתראות (סימן קריאה) בצידו הימני של המסך. יצירת התראות מחייבת הרשמה לאתר.

חיפוש לפי נושאים

בתחתית דף האודות של האתר מתחבא קישור ל - Topic Pages. כאן ניתן לאתר נושאים רלוונטיים באמצעות גלישה לפי ה - ABC ולקבל מידע מאורגן ומוכן מראש. כל נושא מאורגן גם לפי תת נושאים, ולמשל בגלישה ל - Nutrition מצאתי תת נושא מענין nutrition pollution interactions הכולל מאמרים ממגוון האתרים המכוסים על ידי הפורטל.


לסיכום

הכיסוי הרחב של האתר מאפשר לקבל בלחיצת כפתור תמונה רחבה של נושא מסויים מהיבטים שונים, למשל בתחום הרפואה כיסוי של מחקרים (Pubmed), ניסויים קליניים (Clinical trials), מידע על כימיקלים (Toxnet) וגם סיכומי מידע בשפה פשוטה (Medline Plus) בנוסף למידע משלים בתחומי התזונה והחקלאות (PubAg). והכל בחיפוש אחד. הכלים המשלימים של ייצוא לתוכנת ציטוטים, יצירת התראות, הצגת תוצאות ויזואלית ומידע מאורגן לפי נושאים מוסיפים עוד ליתרונותיו של האתר.
מה דעתכם? שווה להשתמש?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה