יום רביעי, 7 בנובמבר 2018

המשרד (ODS) לשירותך: כל מה שרצית לדעת על תוספי תזונה. חלק 3- DSLD: אלפי תוויות בכף ידך

הסוף לסיורים של סטאז'רים/דיאטנים בבתי המרקחת לאיסוף נתונים על תוספי תזונה? הסוף לבקשה מהמטופלים להביא לקליניקה את תוספי התזונה שהם לוקחים? איתור מהיר של תוסף תזונה מתאים לפי הקטגוריה הרצויה? כל זאת ועוד בפרק השלישי על האתרים המיועדים לאנשי מקצוע באתר ODS.
בפרקים הקודמים : פרק 1 על הפרקטיקום השנתי בנושא תוספי תזונה, ובחלק השני על האתר DSID הבודק את הרווח שבין התכולה הרשומה לזו שבפועל בתוספי תזונה נפוצים.

בפוסט הנוכחי נתוודע לאתר (DIETARY SUPPLEMENT LABEL DATABASE (DSLD.
זהו אתר שנוצר בשיתוף פעולה בין ה - NIH ו - ODS לטובת חוקרים, אנשי מקצועות הבריאות וגם לציבור הרחב. האתר מציג את כל המידע הקיים על תויות תוספי התזונה הנמכרים בארה"ב. רלוונטי גם אלינו היות ומוצרים רבים מארה"ב מיובאים לכאן, על ידי הרשתות או באופן אישי על ידי הצרכנים.

https://dsld.nlm.nih.gov/dsld/index.jsp

מה באתר?

האתר DSLD מביל מידע על יותר מ - 2000 מוצרים, 200 יצרנים ו - 100 רכיבים של תוספי התזונה.
בדף הבית יש הפניה לחיפוש  לפי יצרן, רכיב תזונה או שם המוצר.
כמו כן יש הפניה למידע לפי חיפושים נפוצים: מוצרים לנשים בהריון ומניקות, מוצרים לילדים ומוצרים לקשישים.
לכל תוסף תזונה המופיע במאגר מוצגת תמונה של התוית המופיעה על אריזת המוצר. אך גדולתו של המאגר הנוכחי היא הרבה מעבר: מנגנון החיפוש שבאתר מאפשר חיפוש בתוך המידע שעל התוית, וביצוע חיתוכים מסוגים שונים. אפשר למשל בחיפוש המתקדם לחפש לפי ההצהרות של המוצר, ולקבל את כל המוצרים שרשום עליהם "טבעוני" או "ללא גלוטן" או "בריא ללב" (או שלושתם..). ניתן לחפש לפי רכיב מסויים (למשל ארגינין) או לפי קטגוריית רכיבים (למשל חומצות אמינו).
ניתן גם להוריד את המידע כקובץ אקסל.

הפניה למקורות מידע נוספים

כפי שמקובל באתרים רבים של NIH, גם כאן יש הפניה מתוך האתר למידע נוסף ממאגרי מידע אחרים של הארגון. אם נכנסים למידע על מוצר מסוים, בלשונית   Dietray supplement Facts מופיעה רשימה של רכיבי המוצר. כל רכיב הוא למעשה גם קישור, המוביל למידע נוסף עליו, מאתרים דוגמת פאבמד, מדליין פלוס או ClinicalTrials. שימושי במיוחד לרכיבים פחות מוכרים כמו מיני פטריות... הנה כאן קישור לדוגמה.

סרטון הדרכה

מידע נוסף והדגמה של השימוש באתר בסרטון המומלץ של רשת הספריות הרפואיות בארה"ב שפורסם לאחרונה.

לסיכום

מאגר מעולה על תוספי תזונה לשימושים רבים: מחקריים, טיפוליים ועוד...

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה