יום שישי, 3 במרץ 2017

ויקי דוק

ויקידוק הוא אתר הויקי הראשון והגדול בעולם העוסק ברפואה. האתר הושק בשנת 2005 על ידי ד"ר מייק גיבסון, קרדיולוג מבית הספר לרפואה בהרוורד. מטרת האתר, כפי שמסביר גיבסון, להיות מעין ספר (טקסט בוק) חי ועדכני ברפואה, בגישה חופשית. האתר מתוחזק מכספי תרומות ואינו מקבל תמיכה מחברות מסחריות כולל חברות תרופות.
לויקידוק אלפי עורכים וכותבים (5000-7000) מכל רחבי העולם, התורמים מהידע הרפואי שלהם בהתנדבות. דפיו כבר עברו למעלה מחצי מליון עריכות ועדכונים, והוא זוכה למיליוני צפיות ביום.
קהל היעד המוצהר של האתר הוא רופאים, אך גם אנשי צוות אחרים בתחום הרפואה ימצאו פה מידע רלוונטי. למשל עם דף מורחב בנושא תזונה או תזונה פליאוליטית.
כמו כן מתחזק האתר מידע עבור מטופלים WikiPatient בשפות שונות.


ויקידוקדגש מיוחד נותן ד"ר גיבסון לנושא של מידע בגישה חופשית, שהינו רכוש הציבור, ולא סגור מאחורי חומות תשלום כלשהן. החומר באתר מוגן על ידי Copyleft, להבדיל מ - Copyright. לכן בחומר הקיים בויקידוק ניתן לעשות כל שימוש שרוצים, בתנאי שגם התוצר החדש יהיה פתוח לציבור, ויינתן קרדיט למקור. מידע נוסף על כך ועוד ניתן לקרוא כאן.
האתר ידידותי למכשירים ניידים, בין היתר במטרה לסייע לרופאים שידם אינה משגת לרכוש מחשב נייד או טקסט בוק, ועובדים בשטח בעיקר עם טלפונים ניידים.
מידע נוסף על האתר, מטרתו והמידע שהוא כולל ניתן לראות בסרטון קצר שהקליט מייק גיבסון (4 דקות) כאן בקישור.Copyleft מקור

חוזקות האתר

מספר רב של עורכים במגוון שפות.
יצירת ערכים אקטואליים במהירות.
מידע רפואי אובייקטיבי מידי מומחים.
עדכון שוטף של המידע.
הגישה הפתוחה מאפשרת גילוי ותיקון מהיר של טעויות.
במידה ויש חילוקי דעות בנושא מסוים הם באים לידי ביטוי בדפי הדיון הקיימים בכל נושא.

חולשות האתר

הדפים נמצאים בעריכה מתמדת.
לא כל הנושאים מכוסים בצורה שווה.
ציטוטים למקורות פחות מסודרים לעומת טקסטבוק.

ויקידוק בטד

מידע מציל חיים צריך להיות רכוש ציבורי מחוץ לחומות התשלום , ולא רכוש פרטי בתשלום. מידע רפואי צריך להיות תחת קופי-לפט ולא תחת קופי-רייט. זה הרעיון המרכזי של ד"ר מייקל גיבסון, היוצר של ויקידוק, ובכך הוא גם פתח את הרצאת הטד (17 דקות, מומלץ) שנתן בשנת 2014.
נקודת השבר שלו היתה בסוף שנות ה - 90 , כך הוא מספר, כאשר החל להעלות את המצגות שעשה על המחקרים שלו לרשת, ואף יצר שרות של שיתוף מצגות בין רופאים. הוא מספר שקיבל מספר טלפונים נזעמים ממו"לים שפרסמו את המאמרים שלו, שטענו כי בכך שהוא מעלה את הנתונים שפורסמו במאמרים בעיתונים שלהם הוא פוגע בזכויות היוצרים של החומר, ששייכות עכשיו להם.
ככל שגדל מספר הטלפונים הנזעמים, מספר גיבסון, כך הוא הבין שהוא עושה משהו נכון (...).
לטענתו, אם היה הגיון מסוים בתשלום עבור החומר בעידן שבו היינו תלויים בדפוס להפצת המידע, היום בעידן הרשת והאינטרנט, כשהפצת המידע היא בעלות אפסית, אין בכך הגיון, בעיקר כשמדובר במידע מציל חיים וברופאים במדינות מתפתחות שאינם יכולים להרשות לעצמם גישה למקורות המידע בתשלום.
גישתו של ד"ר גיבסון מזכירה מאוד את טיעוניה של אלכסנדרה אלבקיאן, היוצרת של האתר SciHub.
מידע נוסף ניתן לקרוא על ויקידוק גם באתר של מרכוס פ. זילמן.

ויקידוק בטוויטר

לאתר חשבון טוויטר פעיל עם קרוב לשלוש מאות אלף עוקבים. מומלץ לעקוב ולהתעדכן כאן בקישור.

מה בעברית?

פרוייקטים דומים בעברית ניתן לציין את ויקירפואה וויקיתרופות.
ויקירפואה הוקם ביוזמת איגוד רופאי המשפחה בשיתוף רשת רפואה בשנת 2011, וויקיתרופות ביוזמת רשת רפואה בשנת 2014.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה