יום חמישי, 9 באפריל 2020

קורונה - חיפושים מוכנים לאנשים עסוקיםוירוס הקורונה החדש - מקורות ספרות

וירוס הקורונה מכה בעולם וכך גם הספרות הרפואית המצטברת בנושא. מספר גופים ומנועי חיפוש מנסים להקל עלינו קצת את המעמסה, ולקבל את העדכונים הרלוונטיים לנו מתוך אוקיינוס הפרסומים. להלן מספר המלצות למקורות מידע שמנסים להקל עלינו ולו במעט את התהליך.

PubMed

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

PubMed הוא אחד האתרים החשובים בעולם לאיתור ספרות מדעית בתחום הרפואה, שאף משיק בימים אלה אתר חדש. בספריה הלאומית לרפואה, NLM, האחראית לאתר PubMed, הכינו חיפוש מוכן עבור משתמשי האתר. החיפוש המוכן  בנוי היטב ומכסה את כל הגרסאות האפשריות לתיאור וירוס הקורונה החדש. כל מה שצריך לעשות המשתמש זה ללחוץ על הקישור, והחיפוש נשתל בתוך מנוע החיפוש. לאחר שהחיפוש כבר בפנים, ניתן להוסיף מונחים רלוונטיים על פי הצורך כדי לצמצם את התוצאות לתחום המבוקש. למשל בנושא טיפול נמרץ, פסיכולוגיה או תזונה. לקישור לקבלת החיפוש המוכן לחצו כאן. לסרטון הדרכה קצר על השימוש בחיפוש המוכן לחצו כאן

Dimansions

https://app.dimensions.ai/discover/publication

מנוע החיפוש Dimansions, מנוע חיפוש רב תחומי העוסק גם בנושאי רפואה, מציע אף הוא חיפוש מוכן בנושא וירוס הקורונה החדש עבור משתמשיו. גם כאן, כל מה שיש לעשות זה ללחוץ על הקישור, והחיפוש נשתל במנוע החיפוש. לאחר מכן ניתן להוסיף מלים למיקוד החיפוש, ו/או להשתמש בפילטרים הייחודיים של האתר המאפשרים סינון לפי תחום מחקר. לקישור לחיפוש המוכן לחצו כאן, לסרטון הדרכה קצר על השימוש בחיפוש המוכן לחצו כאן 

Epistemonikos

https://www.epistemonikos.org/
מנוע החיפוש Epistemonikos ( המילה היוונית  Epistemonikos משמעותה דברים ששווה לדעת), המכסה מעל 300 אלף סקירות שיטתיות, הקים מרכז מידע המרכז את כל החומר הקשור למגיפת הקורונה, כולל סקירות שיטתיות המצויות בתהליך וכן ניסויים קליניים בתהליך. באמצעות הכלי של Epistemonikos הנקרא L•OVE ניתן לסנן את המידע הקיים על פי הפרמטרים הרצויים של מונחי PICO. מידע נוסף על מנוע החיפוש ניתן לקרוא כאן

Cochrane Library

https://www.cochranelibrary.com/

Cochrane Library גם נרתמו לעזרה והכינו אוסף מיוחד הכולל את כל הסקירות השיטתיות הרלוונטיות למגיפת הקורונה שפורסמו על ידם. להלן קישור לאוסף הכולל מידע על טיפול נמרץ, על מניעת הפצה של זיהומים ועל דרכים להפסקת עישון במהלך המגיפה. 


Semantic ScholarSemantic Scholar הוא מנוע חיפוש רב תחומי המבוסס על אלגוריתם של בינה מלאכותית. בנוסף לקובץ נתונים שהוא משתף בגישה פתוחה, הוא מציע לנו Feed של מאמרים בנושא וירוס הקורונה, שאותו נוכל "ללמד" על העדפותינו. אנחנו נסמן איזה מאמרים באותו Feed אנו אוהבים יותר או פחות, וכך נתאים אותו לצרכינו, והוא יראה לנו בעתיד מאמרים שיותר רלוונטיים לתחום עיסוקנו על פי מה שבחרנו. לצורך שמירת ה - Feed צריך להרשם לחשבון חינמי באתר, אפשר בין היתר עם פרטי חשבון הגוגל.

META

https://www.meta.org/

META הוא כלי מבוסס בינה מלאכותית המאפשר לגלות מידע בתחום הביו-רפואה באמצעות יצירה ומעקב אחרי  Feeds מותאמים אישית. הכלי מבוסס על סטארטאפ שנוסד בשנת 2010 ,ונרכש על ידי קרן צ'אן-צוקרברג בשנת 2017 . הכלי מכסה מאמרים מ – PubMed ומ – bioRxiv. המוטו של האתר  הוא Search less. Discover more. גם ב - META יש Feed מוכן בנושא Covid -19. ניתן פשוט לעקוב אחריו, או לערוך אותו ולהתאים אותו יותר לצרכינו. על עריכת Feed ניתן ללמוד בסרטון הבא


Trip


מנוע החיפוש Trip מכסה מידע רפואי איכותי ממגוון מקורות מידע. כלי שימושי שמציע האתר נקרא Latest & greatest. כאן תוכלו למצוא ריכוז של מאמרים לפי נושאים, ובתוך כל נושא חלוקה למאמרים החדשים ביותר (Latest) או הפופולריים ביותר (Greatest).  כמובן שהמונח Covid-19  הוסף לרשימה וניתן לסקור באמצעותו מאמרים מובילים בנושא. 


Google Scholar

https://scholar.google.co.il/schhp?hl=iw

ולסיום, עוד בקטנה על Google Scholar: בדף הבית של האתר יצרו מעין מיני פורטל המרכז מקורות מידע חשובים בנושא Covid-19 , נקודת פתיחה טובה לחיפוש מידע בתחום.

לסיכום  

מה נותר עוד לומר? שנהיה בריאים!
אשמח לשמוע בתגובות מה חשבתם על מקורות המידע ועל המלצות שלכם למקורת מידע טובים נוספים למגיפת ה - Covid-19 וגם בכלל... 

יום שלישי, 31 במרץ 2020

תמונה (חופשית) שווה אלף מלים - חלק 4 - מן המוזיאון והספריה

נסיעה לחו"ל נראית בימי קורונה אלה כמו חלום רחוק... ננסה להרגיש הכי קרוב שאפשר למקור בעזרת מספר מוזיאונים וספריות מרחבי העולם שפרסמו לאחרונה אוספים דיגיטליים לשימוש חופשי של הציבור.
אם תרצו עוד מקורות לתמונות חופשיות יפיפיות ראו כאן בפוסטים הקודמים בסדרה.

מכון סמית'סוניאן (The Smithsonian)

מכון סמית'סוניאן הוא מוסד בארצות הברית המאגד 19 מוזיאונים, 9 מכוני מחקר, ומעל 137 מיליון אוצרות אמנות ומוצגים, אשר מרביתם נמצאים בוושינגטון. בסוף פברואר השנה הודיע המכון על המיזם Smithsonian Open Access. במיזם זה למעשה מוסרות זכויות היוצרים מעל 2.8 מליון תמונות דיגיטליות בשני מימדים ושלושה מימדים ומחומר מחקרי רב. המטא-דאטה  ונתוני המחקר של האוספים יהיו גם כן זמינים להורדה ושימוש. בתקופה הקרובה יהיו זמינים כל החומרים גם דרך מנוע החיפוש CC Search. ובינתיים, תמונה אביבית לשיפור מצב הרוח מאוסף המוזיאון:

זר פרחים אביבי - מאוסף מכון סמית'סוניאן

מוזיאון פריז

מוזיאון פריז שיחרר גם כן לאחרונה 150 אלף תמונות לשימוש הציבור ללא זכויות יוצרים. ניתן למשל לצפות בתמונות ממהדורות מוקדמות של עלובי החיים, בפורטרטים רבים ויצירות אומנות. ברירת המחדל של האתר היא השפה הצרפתית, אך ניתן לעבור לאנגלית בתפריט הראשי. להלן תמונה מעלובי החיים ותמונת פרחים של רנואר מאוסף המוזיאון- תחליטו מה מסמל אתכם יותר נכון להיום?

עלובי החיים

זר פרחים - ציורו של רנואר


אוספים מספרית הקונגרס

חוזרים מפריז לארצות הברית: ספרית הקונגרס  יצרה מתוך האוסף הדיגיטלי שלה, הכולל מליוני פריטים, סטים של תמונות לפי נושאים לשימוש הציבור. כל התמונות הן חופשיות לשימוש. סטים אלה מאפשרים איתור מהיר של תמונות לפי נושאים מגוונים, בהם למשל אופניים, גלידה, מכוניות או פריחת הדובדבן. אם תרצו לשלב לפעמים בפרויקטים הדיגיטליים שלכם תמונות - קצת אחרת. בתמונה - בתקוה לסיום הבידוד החברתי וחזרה לחיק הטבע... מתוך אוסף תמונות האופניים של הספריה.

Bicycling / Hy Sandham

בברכת בריאות וחזרה לפעילות במהרה בימינו וחג שמח גם!

יום שני, 23 במרץ 2020

Epistemonikos - מה ששווה לדעת

Epistemonikos Foundation הוא ארגון ללא כוונת רווח שמטרתו להנגיש מידע מדעי אמין למקבלי ההחלטות בתחום הבריאות. זאת על ידי פיתוח כלים מתקדמים לחיפוש וסינון מידע. המילה היוונית  Epistemonikos משמעותה דברים ששווה לדעת, או באנגלית (זה נשמע יותר טוב) - "What is worth knowing".  הקרן  נוסדה בשנת 2009 על ידי גבריאל ראדה, רופא במקצועו, ודניאל פרז, מדען מחשבים, שניהם מצ'ילה.
על קיומו של המאגר למדתי מפלטפורמת 2DSearch המאפשרת חיפוש בו באמצעותה. ועליה כתבתי בנפרד.

https://www.epistemonikos.org/en/

Epistemonikos database

בשנת 2012 הושק הכלי המרכזי של הקרן, Epistemonikos database, שהפך להיות המאגר הגדול ביותר בעולם לסקירות שיטתיות בתחום הבריאות, עם מעל 300 אלף סקירות נכון להיום. לשם השוואה, מאגר Cochrane, הידוע גם כן כמאגר של סקירות שיטתיות בתחום הרפואה, מכסה כ - 8000 סקירות נכון להיום. Cochrane ו - Epistemonikos Foundation עובדים בשיתוף פעולה מסוף  שנת 2016. ניתן לציין בהקשר זה גם את המאגר הקנדי  Health Evidence הכולל מעל 6000 סקירות שיטתיות בתחום בריאות הציבור. למידע נוסף על מאגר זה לחצו כאן
בנוסף לסקירות שיטתיות ניתן למצוא ב- Epistemonikos גם סקירות על סקירות (overviews of reviews) ומחקרים ראשוניים (primary studies). כמו כן, המאגר כולל תרגום של הכותרת והאבסטרקט של המאמרים הכלולים בו, על מנת לאפשר חיפוש בשפות שונות. השפות הקיימות במאגר בנוסף לאנגלית: ערבית, סינית, הולנדית, גרמנית, צרפתית, איטלקית, פורטוגזית וספרדית.

מקורות המידע ושיטת החיפוש של Epistemonikos database

המאמרים המופיעים ב - Epistemonikos מקורם בעשרה מאגרי מידע אלקטרוניים, בהם Cochrane - Pubmed -EMBASE - CINAHL- PsycINFO. את סינון המאמרים על פי הקריטריונים שנקבעו עושים הן אנשי מקצוע השותפים לתהליך והן מחשבים. את תהליך הסינון המפורט המעודכן ניתן לראות כאן. פירוט מלא על מקורות המידע והקריטריונים לכניסה למאגר ניתן לראות כאן. בהרשמה לחשבון אישי במאגר, שיתאים גם לכלים נוספים של Epistemonikos Foundation שיפורטו בהמשך, ניתן לשמור מאמרים מועדפים (בתצוגה של מאמר בודד) וחיפושים (מהחיפוש המתקדם בלבד). המאגר מאפשר גם הורדת קבצים מסוג RIS לתוכנות לניהול ציטוטים.

(L·OVE (Living Orveview of the Evidence


https://iloveevidence.com/index.html

כלי נוסף של Epistemonikos Foundation, שפיתוחו החל בשנת 2016, נקרא L·OVE, ראשי התיבות של Living Orveview of the Evidence. כלי זה אוסף מאמרים לפי נושאים מתוך המאגר של Epistemonikos database, מארגן את החומר בפורמט של  PICO ומעדכן את האוספים באופן שוטף. PICO הם ראשי תיבות של 
Patient, Population or Problem
Intervention
Comparison
Outcome
ניתן לבחור בנושא הרצוי בגלישה בתוך הרשימה או לפי נושאים, וכן ניתן לחפש נושא. הנושאים הם מוכנים מראש ולא ניתן ליצור נושאים לפי בחירה. לאחר בחירת הנושא מסננים את התוצאות באמצעות מונחי ה - PICO המוצעים. בלחיצה על הלב המצוי ליד שם הנושא ניתן לקבל עדכונים על מאמרים חדשים המוספים לנושא. לשם כך יש להרשם לחשבון אישי, עם אותם פרטי משתמש של כל אחד מהכלים האחרים של Epistemonikos Foundation אם כבר נרשמתם. השימוש בחלק זה של הכלי הוא חינמי. אם תרצו דו"ח מפורט יותר כבר תצטרכו לשלם.

 PDQ-Evidence

כלי נוסף מבית Epistemonikos Foundation הוא PDQ-Evidence. מטרתו העיקרית של כלי זה היא איתור מידע הקשור לקבלת החלטות במערכות בריאות. הוא כולל מאמרים מתוך מאגר  Epistemonikos database, אך רק אלה שעונים לקריטריונים שלו. נכון להיום הוא מכסה כ - 5000 מאמרים. יתרונו הוא כמובן במיקוד שלו בנושא מערכות בריאות, אך החלק הטוב ביותר הוא משמעות שמו :
 PDQ (“pretty darn quick”)-Evidence.
גם כאן ניתן לשמור מאמרים וחיפושים בהרשמה לחשבון אישי (פרטי משתמש זהים ליתר הכלים של Epistemonikos Foundation). 

לסיכום

Epistemonikos database, L·OVE, PDQ-Evidence הם שלושת הכלים העיקריים הפתוחים לציבור  של Epistemonikos Foundation. כלים נוספים ניתן לראות כאן. נראה ש - Epistemonikos Foundation משקיעים מאמץ רב ביצירת כלים איכותיים, משולבים בטכנולוגיה מתקדמת וידע אנושי, לטובת קבלת החלטות מיטבית ברפואה. זמינותם של הכלים לכל דורש מאפשרת לכל מי שעוסק בתחום להשתמש בהם באופן שוטף. מומלץ לנסות! וברוח הזמן, ניתן גם למצוא מידע על Covid-19 במאגרים.

יום שבת, 25 בינואר 2020

שלושה תוספים חדשים לנסות ב - 2020

שלושה תוספים חדשים ומעניינים לדפדפן הושקו לאחרונה, אולי תשקלו לנסות אותם ב - 2020.


https://www.listennotes.com/


תוסף 1: לחובבי הפודקאסטים

מנוע החיפוש הייעודי לפודקאסטים Listen Notes השיק תוסף חדש לכרום, המציג לכם בכל אתר בו תבקרו האם יש פודקאסטים המשוייכים אליו. כך לא תצטרכו לחפש באופן מיוחד אחר הפודקאסטים של האתר. בנוסף, אם אתם חשים לפתע צורך לחפש פודקאסט בנושא מסויים תוכלו לעשות זאת מכל אתר בו תהיו באותו רגע דרך התוסף.
מידע נוסף וקישור להתקנת התוסף בכרום וגם בדפדפן Edge כאן בקישור.
בכל מקרה שווה להציץ מדי פעם באתר Listen Notes  שמתחדש על בסיס קבוע, ומאפשר בין היתר חיפוש בעברית(!) והרשמה לעדכונים על חיפושים של פודקאסטים באתר.


"SNOW SNOW!" by cogdogblog is licensed under CC CC0 1.0

תוסף 2: לחובבי התמונות

מנוע החיפוש האהוב לתמונות CC Search השיק לאחרונה גם תוסף המתאים למספר דפדפנים, ומייתר את הצורך לעזוב את האתר בו אתם נמצאים על מנת לחפש את התמונה המושלמת. ולא רק למצוא תמונה, אלא גם לסנן את התוצאות לפי מספר פילטרים, ולהעתיק את הקרדיט המתאים במדויק. שווה! למידע נוסף והתקנת התוסף כאן בקישור

https://core.ac.uk/


תוסף 3: לחובבי המאמרים בטקסט מלא

האתר הבריטי Core, המכסה מעל 135 מליון מאמרים מדעייים בטקסט מלא, השיק לאחרונה תוסף משודרג לדפדפן לאיתור מאמרים בטקסט מלא מתוך המאגר שלו. על כל מאמר שתגיעו אליו ברשת יציג לכם התוסף 3 אפשרויות : אפור - אין גישה, כתום - אין גישה אך יש מאמרים דומים בטקסט מלא, ירוק- יש גישה. תמיד טוב שיש עוד תוסף שעוזר להגיע למידע המלא לו אנו זקוקים. למידע נוסף והתקנת התוסף כאן בקישור 

MeSH 2020 - כל העדכונים!


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/mesh

כמדי שנה, מונחי MeSH, המונחים מהם בונים את האינדקס של Medline, עוברים עדכון, שינוי והתאמה.  אותי תמיד מענין לראות את העדכונים הללו, המשקפים במידה רבה את המגמות והחידושים בעולם הביו-רפואי. ולמה זה שימושי? באמצעות מונחים אלה מתארים את אנשי המקצוע (ה - Indexers) בספריה הלאומית לרפואה בארצות הברית (NLM) את המאמרים החדשים הנכנסים ל - Medline, כך שיקל עלינו לאתרם על פי משמעותם בעת החיפוש במאגר. במלים אחרות, מונחים אלה משמשים כמעין "האשטגים" על כל מאמר. ניתן להשתמש במונחים הללו גם כדי ליצור התראה על מאמרים חדשים שנכנסים ל - Medline בנושאים שמעניינים אותנו. אז מה התחדש ב - 2020?

קצת מספרים

97 מונחי MeSH ראשיים (Headings) שונו או הוסרו. הרשימה המלאה כאן בקישור
293 מונחי MeSH ראשיים חדשים הוספו, וכן 2 סוגי פרסומים Publication Types. הרשימה המלאה כאן בקישור

חידושים מעניינים

ברשימת המונחים החדשים אפשר לראות מספר קבוצות, המשקפות פרויקטים עליהם עובדים ב - NLM. את העדכון המלא על הפרויקטים הללו ניתן לראות כאן.

פרויקט מונחים בתחום המזון

במונחים החדשים בתחום המזון ניתן לראות הגדרה כוללת של חלבון מהחי, מה שיכול לסייע בחיפושים המבדילים בין חלבון מהחי וחלבון מהצומח. מתאים למגמה הגוברת של תזונה מבוססת מזון מהצומח בהיבטים בריאותיים וסביבתיים. מונחים ייחודיים הוספו גם למשקאות ממותקים בסוכר או בממתיקים מלאכותיים, ובהמשך למחקר הענף ולסטארטאפים הרבים העוסקים בשילוב חרקים בתפריט - נוסף המונח המתבקש Edible Insects.

Animal Proteins, Dietary
Artificially Sweetened Beverages
Edible Insects
Pork Meat
Salads
Sugar-Sweetened Beverages

פרויקט מונחים מתחום הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה

מונחים חשובים הוספו בתחום הפרעות אכילה מסוגים שונים, כולל אכילה בררנית, דיאבולימיה ודימוי גוף.

Avoidant Restrictive Food Intake Disorder
Body Dissatisfaction
Body Integrity Identity Disorder
Diabulimia
Emotional Regulation
Food Fussiness with an entry term of Picky Eating
Psychological Distress
Suicide, Completed

מונחים נוספים

מספר מונחים נוספים מעניינים נכנסו השנה לרשימה:
ברוח הזמן נכנסו המונחים- 
Blockchain, Data Management, Disruptive Technology,  Internet-Based Intervention
משבר האקלים והסביבה הביא את המונחים  Exposome , Microplastics, Extreme Weather 
בתחום הספורט  Para-Athletes , Relative Energy Deficiency in Sport 
בתחום ההשמנה Obesity, Maternal ,  Weight Prejudice
בתחום הפרעות אכילה וגסטרו Rumination Syndrome
ובתחום האנקדוטות לסיום: משהו חיובי Psychology, Positive  משהו בריא Pomegranate וכוסות רוח למת מישהו? Cupping Therapy.

למידע נוסף : סרטון הדרכה  חדש המסביר באופן כללי על MeSH  (שעה ועשרים דקות)

יום שני, 23 בדצמבר 2019

לחפש על הקנווס עם פלטפורמת 2DSEARCH


https://www.2dsearch.com/


מה דעתכם "לזרוק" מלים על קנווס וירטואלי, לגרור אותן לקבוצות לפי נושאים (קבוצות של מלים נרדפות), לקבל שאילתה בנויה היטב, ולהריץ אותה בלחיצת כפתור במספר מנועי חיפוש? ועל הדרך להכיר ולהשתמש במנועי חיפוש שאולי פחות מוכרים כמו Trip Database או Epistemonikos?

כל זאת ועוד מציע  2DSEARCH. האתר 2DSEARCH מיועד למידענים, חוקרים, סטודנטים וכן לעוסקים באיתור וגיוס עובדים. הוא פותח על ידי צוות בראשותו של ד"ר טוני ראסל-רוז, יזם טכנולוגיה עם ידע וענין בעולם החיפוש. האתר קיים מאמצע שנת 2018 ,ומהווה פלטפורמה לבניית חיפושים מורכבים בצורה פשוטה במגוון מנועי חיפוש המאפשרים גישה למפתחים, ובהם  Googlr Scholar, PubMed ,Trip Database  וכן Google ו – Bing . השאילתה מוצגת בצורה ויזואלית במספר אופנים, ומאפשרת בניה נוחה וגם איתור  טעויות אם יש.
עבור אנשי מקצוע בתחום המידענות,  ולמי שיש גישה (דרך האוניברסיטה/מקום העבודה) למנועי חיפוש שאינם בגישה חופשית ברשת, יש אפשרויות נוספות: לפני מספר חודשים הוספה אפשרות של תרגום שאילתות חיפוש לאתרים שבהם לא ניתן לחפש ישירות מהפלטפורמה, לדוגמה Embase ו -  Cochrane. התרגום אינו מלא, למשל מונחים שמקורם בתזאורי דוגמת MeSH  או Emtree עדין יש צורך להכניס ידנית גם כאן.

איך זה עובד?

בניית השאילתות באתר מתחילה על מעין קנווס ריק, בו כותבים את המונחים, ולאחר מכן מארגנים אותם בקבוצות. מוסיפים שדות חיפוש ואופרטורים בוליאניים (AND, OR , NOT) לפי הצורך. חלק ממנועי החיפוש מאפשרים לצפות בתוצאות החיפוש בדף הצמוד לקנווס, ובחלקם יש לעבור לחלון נפרד על מנת לראות אותן.
את השאילתות הנבנות באתר ניתן לשמור ולשתף בפתיחת חשבון חינמי עם סיסמת גוגל או סיסמה ייחודית.
וובינר הדרכה על הסיבות לפיתוח הפלטפורמה ואופן השימוש בה התקיים לפני מספר חודשים על ידי Shokraneh Farhad המשמש בין היתר כחוקר ב-  Cochrane. הוובינר עוזר ומקצר את הדרך להבנת אופן הפעולה של הפלטפורמה והשימוש בה. מומלץ לצפות ולהתנסות! כמו כן, הצוות שוקד על פיתוחים נוספים, שווה לעקוב אחרי החידושים הצפויים בפלטפורמת 2DSearch ב - 2020.

יום חמישי, 28 בנובמבר 2019

שפיות סמנטית: עדכונים מ - Semntic Scholar

מנוע החיפוש המבוסס בינה מלאכותית Semntic Scholar  נמצא בתנופת פיתוח משמעותית בימים אלה. לאחר שעלה לרשת בשנת 2015 עם כיסוי של 3 מליון מאמרים בתחומי הרפואה והמחשבים, כיום הוא מכסה מעל 178 מליון מאמרים בתחומי מחקר רבים. את מגוון תחומי המחקר ניתן לראות, ואף לבחור את התחום הרצוי לחיפוש, בלחיצה על התפריט הנפתח לצד תיבת החיפוש כמוצג בתמונה 1. עוד חידוש  שימושי במאגר: כיסוי רחב יותר של מאמרים בטקסט מלא באמצעות שיתוף פעולה עם Unpaywall.


תמונה 1: תחומי המחקר המכוסים על ידי Semantic Scholar


עדכון של פרופיל חוקר

ב - Semantic Scholar קיימים פרופילי חוקרים, אותם מייצר המאגר באופן אוטומטי. כעת ניתן לפנות לצוות הפיתוח על מנת לתקן ולהוסיף פרטים ומידע לפרופיל כמוצג בתמונה 2.

תמונה 2: אפשרות לעדכון פרופיל החוקר במאגר

תוספי תזונה ותרופות - כלי מבוסס בינה מלאכותית לגילוי האינטרקציות ביניהם

ב - Semantic Scholar ממשיכים לתמוך בעולם הרפואה, ומגייסים את טכנולוגית הבינה המלאכותית לגילוי אינטראקציות בין תרופות לתוספי תזונה בכלי חדש שהושק לאחרונה במאגר, ונקרא Supp.ai. הגישה לכלי היא מדף הבית של Semantic Scholar. בתיבת החיפוש יש להקיש את שם התרופה או התוסף הרצויים, ובתוצאות החיפוש מתקבלת רשימה של אינטרקציות אפשריות עם תרופות ותוספי תזונה אחרים. לצד כל תוסף או תרופה המופיעים ברשימה קיים קישור לרשימת המאמרים ממנה נלקח המידע.

תמונה 3. Supp.ai

שפיות סמנטית - עדכונים מותאמים אישית

כלי נוסף שהושק לאחרונה, ונמצא עדין בגרסת בטא, נקרא "שפיות סמנטית" או כפי שמופיע באתר: Semantic Sanity: A Personalized Research Feed. כלי זה מאפשר לבצע חיפוש חופשי ו/או לבחור מתוך קטגוריות נושאים מוגדרות. מתוך תוצאות החיפוש המתקבלות מסמנים אילו מאמרים הם המתאימים למה שרצינו על ידי לחיצה על הכפתור More like this המופיע מתחת לכל מאמר ברשימת התוצאות. לאחר שמסמנים לפחות מאמר אחד ניתן ליצור ולשמור רשימת מאמרים בנושא, ולצד כל מאמר שיופיע שם לסמן אם הוא מתאים יותר או פחות. לפי המידע שנספק, רשימת המאמרים שנקבל תהיה מותאמת טוב יותר לצורך שלנו.
נכון להיום כלי זה הוא כאמור עדין בגרסת בטא, וכן מבוסס על מאגר  Arxiv בלבד (מאגר של מאמרים בגישה פתוחה בניהול אוניברסית קורנל, בעיקר בתחומי הפיזיקה, מתמטיקה ומחשבים) . בנוסף, הוא מוגבל למאמרים מחמש השנים האחרונות בלבד. סביר להניח שבקרוב יורחב הכיסוי למאגרים ותחומים נוספים.


תמונה 4. https://s2-sanity.apps.allenai.org/cold-start

לסיכום, נראה כי הצוות של Semantic Scholar בראשותו של פרופ' אורן עציוני לא נח לרגע, מענין אילו עוד חידושים מחכים מעבר לפינה... שווה לעקוב!