יום רביעי, 30 בינואר 2019

MeSH: גרסת 2019

כמדי שנה מתעדכן מאגר המלים המבוקרות המשמש ליצירת האינדקס של מדליין - הלא הוא MeSH. תמיד מענין לצלול לתוך רשימת המונחים החדשים שנוספו, ולקבל אגב כך מושג על מגמות בספרות הרפואית.
 את הפירוט המלא של כל השינויים שחלו במאגר MeSH  לשנת 2019 ניתן לראות כאן.

MeSH Database

מה חדש במונחי MeSH? הצצה

להלן טעימה מתוך 421 המונחים החדשים שנוספו לרשימה השנה, ותפסו את עיני (מסודרים בסדר אלפביתי):

Adverse Childhood Experiences 
Aggressive Driving

Big Data
Body-Weight Trajectory 
Built Environment 
Burnout, Psychological

Change Management

Endurance Training 
Eucalyptus Oil 
Ex-Smokers 

Fish Proteins, Dietary
Fruit Proteins

Gestational Weight Gain
Grain Proteins
Gray Literature

Healthcare-Associated Pneumonia
Host Microbial Interactions

Internet Access

Lycopene

Meat Proteins 

Natural Disasters 
Non-Smokers 

Nut Proteins
Nutrients

Orlistat

Pea Proteins 
Poultry Proteins

Resveratrol 

Screen Time 
Shellfish Proteins
Solanales 

מספר מונחים הם בעלי חשיבות לעוסקים בתזונה, כמו פירוט מדויק של סוגי חלבונים מהחי ומהצומח. כמו כן מופיעים כעת במאגר נוטריינטים מרכזיים במחקר כגון רסרבטול וליקופן. מונחים שימושיים לטיפול השוטף כמו Body-Weight Trajectory או Gestational Weight Gain. ומונחים רלוונטיים נוספים כמו Orlistat או Screen Time.

השינוי המשמעותי ביותר נרשם בקטגוריית סוגי הפרסומים, עם הוספתן של סקירות שיטתיות כסוג פרסום ב – MeSH.  גם עד כה הופיעו סקירות שיטתיות ברשימת סוגי הפרסומים, אך הן היו שם במעמד מיוחד כפילטר ולא כמונח MeSH. כפילטר הן עדין מופיעות בדף של Clinical Queries.


בהוספתן  של  הסקירות השיטתיות לקטגורית סוגי הפרסומים ב – MeSH  נעשתה היסטוריה קטנה, כאשר לראשונה הוסף האינדקס גם למאמרים שפורסמו בעבר. בדרך כלל, מונחי MeSH חדשים מתווספים רק למאמרים חדשים. 
בין סוגי הפרסומים החדשים שהוספו ניתן למנות מספר סוגי קטלוגים ומילונים, פרפרינטים ואפילו פרמקופאה הומאופטית. מושג מענין מהבחינה המידענית שהוסף לרשימת המונחים הוא Gray Literature. 
בסך הכל נוספו השנה למאגר 421 מונחים ו – 20 סוגי פרסומים. נראה מה יביא איתו העדכון הבא!


איך אפשר להשתמש במונחים הללו באופן מעשי?

מונחי MeSH משמשים ליצירת האינדקס של כל המאמרים במדליין. כלומר אם נבצע חיפוש בעזרת מלים אלה נוכל לקבל את כל המאמרים שפורסמו בנושא. אפשר לבצע חיפוש כל פעם לפי הצורך, או להרשם להתראה שבאופן אוטומטי תעדכן אותנו בכל פרסום של מאמר רלוונטי חדש.
איך לבצע חיפוש עם מונחי MeSH? להלן סרטון קצר שמדגים זאת כאן בקישור
איך להרשם להתראות על החיפוש? להלן סרטון קצר שמדגים זאת כאן בקישור

לסיכום: MeSH?  - כדאי להשתמש!

יום שני, 24 בדצמבר 2018

מחשבון חדש בשכונה: DRV Finder

http://www.efsa.europa.eu/en/interactive-pages/drvsתגידו שלום למחשבון החדש : DRV Finder, מחשבון אירופאי לצריכה היומית המומלצת של רכיבי תזונה מבית EFSA. המחשבון מצטרף לאחיו האמריקאי הותיק, ה-  DRI Calculator, וההשוואה מתבקשת.

DRV Finder

ה - DRV Finder, שהושק אך לאחרונה, הוא כלי אינטראקטיבי המאפשר לאנשי מקצוע גישה מהירה וקלה לערכים המומלצים לצריכה של רכיבי התזונה השונים למגוון קבוצות אוכלוסיה, כולל במצבי הריון והנקה. הערכים המומלצים הללו, עבור 32 רכיבי תזונה שונים, נקבעו על ידי הרשות האירופאית לבטיחות מזון EFSA בשנים האחרונות.
ניתן לראות את המידע לגבי ההמלצות של כל רכיב תזונה בדף תוצאות החיפוש. החיפוש מתבצע לפי רכיב תזונה או לפי קבוצת אוכלוסיה.
את תוצאות החיפוש ניתן לשמור כקובץ PDF או אקסל.
סרטון קצר ומומלץ  מראה בצורה ברורה איך להשתמש במחשבון, ואיזה מידע נוסף ניתן לקבל באתר. 

לא קיימת במחשבון האירופאי התייחסות לרמת הפעילות הגופנית, הגובה והמשקל, כמו גם לשלב המדויק של ההריון, הקיימים במחשבון DRI. 
זאת כנראה משום שהוא מכוון יותר להמלצות ברמת האוכלוסיה, ולא ברמה הפרטנית.
היתרון במחשבון: גישה מהירה וקלה להמלצות נוספות, מעבר ל - DRI, המאפשרות הסתכלות רחבה יותר על הנושא. 

יום ראשון, 9 בדצמבר 2018

המשרד (ODS) לשירותך: כל מה שרצית לדעת על תוספי תזונה. חלק 4: הפילטר המיוחד של פאבמד לתוספי תזונה

בפרק הרביעי והאחרון העוסק במקורות מידע לאנשי מקצוע מאתר ODS רציתי להפנות את תשומת הלב לפילטר מיוחד לנושא של תוספי תזונה המצוי בפאבמד, וקצת נחבא מן העין.
את הפרקים הקודמים בסדרה ניתן לקרוא כאן.
הפילטר, הנקרא Dietary Supplement Subset, הינו פרי של שיתוף פעולה בין ODS לבין הספריה הלאומית לרפואה NLM. הפילטר מאפשר להגביל את החיפושים בפאבמד לחלק של המאגר העוסק בתוספי תזונה בלבד.

איך משתמשים בפילטר של תוספי התזונה?

הפילטר של תוספי תזונה אינו נמצא בדרך כלל בפילטרים המופיעים כברירת מחדל לאחר כל חיפוש בפאבמד בצד שמאל של המסך. לכן במספר פעולות פשוטות מוסיפים אותו לפאנל הפילטרים.

שלב 1 : הוספת הפילטר Subjects לרשימת הפילטרים

הפילטר של תוספי תזונה שייך לקטגוריה הנקראת Subjects. לכן ראשית יש להסיף קטגוריה זו לרשימת האפשרויות. לאחר ביצוע חיפוש כלשהו, לוחצים על Show additional Filters  ובוחרים את Subjects כמתואר בתמונה 1, בדוגמה על חיפוש בנושא מגנזיום. 
תמונה 1: הוספת פילטר Subjects לפאנל הפילטרים


שלב 2: הוספת האפשרות של Dietary Supplements בתוך Subjects

לאחר שהוספנו את הפילטר  Subjects, יש להוסיף בתוכו את Dietary Supplements כמתואר בתמונה 2.  
תמונה 2: הוספת Dietary Supplements  


שלב 3: בחירת הפילטר Dietary Supplements

לאחר שהוספנו את הפילטר, כל שנותר לעשות הוא ללחוץ עליו, ולקבל תוצאות חחיפוש ממוקדות בנושא של תוספי תזונה. ניתן כמובן להוסיף פילטרים אחרים הצורך.
תמונה 3: בחירת הפילר של תוספי תזונה


מידע נוסף

מידע נוסף על הפילטר, כולל דוגמאות לשימוש, ניתן לקרוא כאן. בנוסף, אם אתם לא רוצים להוסיף לבד את הפילטר, תוכלו לבצע את החיפוש ישירות מתיבת החיפוש שכאן, ופאבמד יוסיף לכם אוטומטית את הפילטר של תוספי תזונה.
ואם כבר משתמשים בפילטרים המצויים תחת Subjects, שימו לב לפילטרים מעניינים נוספים כמו סרטן, איידס או ההיסטוריה של הרפואה, אולי גם הם יהיו לכם לעזר.

יום רביעי, 7 בנובמבר 2018

המשרד (ODS) לשירותך: כל מה שרצית לדעת על תוספי תזונה. חלק 3- DSLD: אלפי תוויות בכף ידך

הסוף לסיורים של סטאז'רים/דיאטנים בבתי המרקחת לאיסוף נתונים על תוספי תזונה? הסוף לבקשה מהמטופלים להביא לקליניקה את תוספי התזונה שהם לוקחים? איתור מהיר של תוסף תזונה מתאים לפי הקטגוריה הרצויה? כל זאת ועוד בפרק השלישי על האתרים המיועדים לאנשי מקצוע באתר ODS.
בפרקים הקודמים : פרק 1 על הפרקטיקום השנתי בנושא תוספי תזונה, ובחלק השני על האתר DSID הבודק את הרווח שבין התכולה הרשומה לזו שבפועל בתוספי תזונה נפוצים.

בפוסט הנוכחי נתוודע לאתר (DIETARY SUPPLEMENT LABEL DATABASE (DSLD.
זהו אתר שנוצר בשיתוף פעולה בין ה - NIH ו - ODS לטובת חוקרים, אנשי מקצועות הבריאות וגם לציבור הרחב. האתר מציג את כל המידע הקיים על תויות תוספי התזונה הנמכרים בארה"ב. רלוונטי גם אלינו היות ומוצרים רבים מארה"ב מיובאים לכאן, על ידי הרשתות או באופן אישי על ידי הצרכנים.

https://dsld.nlm.nih.gov/dsld/index.jsp

מה באתר?

האתר DSLD מביל מידע על יותר מ - 2000 מוצרים, 200 יצרנים ו - 100 רכיבים של תוספי התזונה.
בדף הבית יש הפניה לחיפוש  לפי יצרן, רכיב תזונה או שם המוצר.
כמו כן יש הפניה למידע לפי חיפושים נפוצים: מוצרים לנשים בהריון ומניקות, מוצרים לילדים ומוצרים לקשישים.
לכל תוסף תזונה המופיע במאגר מוצגת תמונה של התוית המופיעה על אריזת המוצר. אך גדולתו של המאגר הנוכחי היא הרבה מעבר: מנגנון החיפוש שבאתר מאפשר חיפוש בתוך המידע שעל התוית, וביצוע חיתוכים מסוגים שונים. אפשר למשל בחיפוש המתקדם לחפש לפי ההצהרות של המוצר, ולקבל את כל המוצרים שרשום עליהם "טבעוני" או "ללא גלוטן" או "בריא ללב" (או שלושתם..). ניתן לחפש לפי רכיב מסויים (למשל ארגינין) או לפי קטגוריית רכיבים (למשל חומצות אמינו).
ניתן גם להוריד את המידע כקובץ אקסל.

הפניה למקורות מידע נוספים

כפי שמקובל באתרים רבים של NIH, גם כאן יש הפניה מתוך האתר למידע נוסף ממאגרי מידע אחרים של הארגון. אם נכנסים למידע על מוצר מסוים, בלשונית   Dietray supplement Facts מופיעה רשימה של רכיבי המוצר. כל רכיב הוא למעשה גם קישור, המוביל למידע נוסף עליו, מאתרים דוגמת פאבמד, מדליין פלוס או ClinicalTrials. שימושי במיוחד לרכיבים פחות מוכרים כמו מיני פטריות... הנה כאן קישור לדוגמה.

סרטון הדרכה

מידע נוסף והדגמה של השימוש באתר בסרטון המומלץ של רשת הספריות הרפואיות בארה"ב שפורסם לאחרונה.

לסיכום

מאגר מעולה על תוספי תזונה לשימושים רבים: מחקריים, טיפוליים ועוד...

יום שישי, 26 באוקטובר 2018

איגוד הסוכרת האמריקאי מציג: מרכז המתכונים

איגוד הסוכרת האמריקאי, American Diabetes Association, השיק השבוע באופן רשמי את פלטפורמת המתכונים הדיגיטלית החדשה שלו, Diabetes Food Hub.   זהו ללא ספק אתר מרהיב וגם שימושי ביותר.
באתר נכון להיום מעל 700 מתכונים, מסודרים לפי קטגוריות שונות כמו תזונה ים תיכונית, מתכוני עוף או מתכונים לארוחת בוקר.

Diabetes Food Hub

ניתן לגלוש לפי הקטגוריות, או סתם כך לשוטט בין כל המתכונים, וניתן גם לעשות חיפוש אחר המתכון הרצוי בתיבת החיפוש שבראש דף הבית. לאחר ביצוע חיפוש ניתן לסנן את התוצאות בפילטרים שימושיים ביותר כגון סוג המטבח הרצוי (מצרפתי ועד הודי), לפי סוג הארוחה (למשל מתכונים לאדם אחד או שניים או מתכונים לארוחת בוקר), או לפי ערכים תזונתיים (למשל מתכונים דלי פחמימה או עשירים בסיבים).
בכל מתכון ניתן למצוא חישוב של הערכים התזונתיים למנה, כולל ערכים של נתרן ואשלגן. בחלק מהמתכונים מחושב אפילו הזרחן (הדיאטניות בתחום הנפרולוגיה יעריכו זאת מאוד..!). את הערכים התזונתיים הבסיסיים ניתן לראות בריחוף של העכבר מעל המתכון גם בלי כניסה למתכון עצמו.
בהרשמה לאתר ניתן לשמור מתכונים, ליצור תוכנית ארוחות ורשימת קניות.
תחת "טיפים לתזונה בריאה" ניתן למצוא כתבות שנכתבו על ידי דיאטניות של איגוד הסוכרת האמריקאי.
סרטון קצר מציג את האתר והמאפיינים השונים שבו.

נסו ותהנו :)

יום שבת, 13 באוקטובר 2018

המשרד (ODS) לשירותך: כל מה שרצית לדעת על תוספי תזונה. חלק 2- DSID: מצמצמים את הרווח שבין התוית למציאות

(Dietary Supplement Ingredient Database (DSID

ממשיכים לסקור את מקורות המידע לחוקרים באתר ODS, לאחר הפירוט על פרקטיקום תוספי התזונה בחלק הראשון. המקור השני עליו אני רוצה להרחיב הוא DSID.
DSID הוא אתר של NIH, המציג נתוני בדיקות מעבדה של קטגוריות תוספים נפוצות בארה"ב, בהם נבדקה מידת ההתאמה בין הרכיבים הרשומים על גבי האריזה לבין התכולה בפועל. בנוסף במאגר קיימים מחשבונים לכל קטגוריה, בהם ניתן להכניס נתונים של תוסף מסוים, ולקבל את ההערכה של כמות הרכיבים בפועל במוצר הספציפי. 
קטגוריות המוצרים שנבדקו עד היום הן מולטיויטמינים למבוגרים ולילדים. תוספי ויטמינים ללא מרשם לנשים הרות, תה ירוק ותוספי אומגה 3.
המחשבון של מולטיויטמינים למבוגרים עבר עדכון בשנת 2017.  המחשבון מוצג בתמונה 1, עם הדגשה של המקום בו ניתן להכניס את נתוני המולטיויטמין שרוצים לבצע לו הערכה.


מחשבון להערכת תכולת מולטיויטמינים בפועל  

קיומו של האתר, ביוזמה של הממשל, מדגיש את הבעיה הנפוצה של חוסר התאמה בין הרשום על התוית לקיים בפועל בתוסף, בתקוה לתרום לשינוי המצב.


יום שני, 8 באוקטובר 2018

המשרד (ODS) לשירותך: כל מה שרצית לדעת על תוספי תזונה. חלק 1-הפרקטיקום השנתי לתוספי תזונה

לאחרונה נפתח לי צוהר מחודש לעושר הרב של המידע במקצועי הקיים באתר של ה - ODS, המשרד לתוספי תזונה,  Office of Dietary supplements  של ה - NIH האמריקאי. החלטתי להקדיש לנושא סדרה של מספר פוסטים, על מנת שהמידע הרב יהיה ברור וקל לעיכול.
הסדרה תתרכז במקורות המופיעים באתר בחלק המיועד לחוקרים, אולם רגע לפני שנצלול לשם אני רוצה להזכיר את רשימת דפי המידע על תוספי תזונה הקיימת באתר, וכוללת סיכום על תוספי תזונה נפוצים. בחלק מהסיכומים יש גם הפרדה בין מידע לאנשי מקצוע למידע לציבור הרחב, כמו למשל בסקירה המצויינת על תוספים לספורטאים.פרקטיקום תוספי תזונה

בלשונית מידע לחוקרים מרוכזים קישורים למספר מקורות מידע עליהם אני רוצה להרחיב. והראשון שבהם הוא הפרקטיקום לתוספי תזונה. הפרקטיקום לתוספי תזונה הינו סמינר המתפרס על פני יומיים וחצי מרוכזים של הרצאות לאנשי מקצוע ומחקר. הפרקטיקום מתקיים לזכרה של ד"ר MARY FRANCES PICCIANO, שהיתה חוקרת בכירה ב - ODS והלכה לעולמה בשנת 2010 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הפרקטיקום מתקיים בכל חודש מאי משנת 2017, ההשתתפות בו היא ללא תשלום, וכמו כן כל ההרצאות שנערכות בו מוקלטות ומועלות לערוץ היוטיוב ולאתר של ODS.
ההקלטות מהפרקטיקום שנערך במאי השנה הועלו לאחרונה לערוץ היוטיוב של ODS וניתן לצפות בהן כאן.
כמו כן ניתן לצפות בהרצאות של הפרקטיקום משנת 2017 כאן בקישור.

פרקטיקום 2018 - נושאים ודגשים

סרטון 1 - פגישה עם "כלבי השמירה" של שוק התוספים - הרצאות מרתקות של 3 נציגים של גופים ועיתונאים עצמאיים העורכים בדיקות בלתי תלויות לתוספי התזונה וכותבים בנושא:
סרטון 2 - שיחה עם התעשיה
סרטון 3 - בחזית המדע: המיקרוביום ותזונה, כולל אזכור של המחקר של מכון וייצמן וחברת Day2.
סרטון 4 - בטיחות תוספי תזונה - סקירה נרחבת על הנושא, עם שאלת המפתח: האם מה שרשום על הבקבוק זה באמת מה שיש בו? חשש רב לזיהומים בתוספי תזונה שונים, עם תוספים להרזיה ולספורט במקום הראשון. ובאותו ענין של בטיחות תוספי תזונה גם מאמר שפורסם לאחרונה בנושא.
סרטון 5 - פאנל "שומרי הסף" והתעשיה

יתכן ויעלו סרטנים נוספים בהמשך, שווה לעקוב ביוטיוב ובאתר.
מחכה כבר לפרקטיקום תוספי תזונה 2019!